Historia

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna prowadzi swoją działalność od ponad 60 lat. W rok po zakończeniu działań wojennnych Pani A. Puciatowa podjęła działania zmierzające do utworzenia biblioteki, organizując w maju 1946 r. zbiórkę książek wśród mieszkańców Krzeszowic. Miejska Rada Narodowa oddała Bibiotece lokal (tzw. „Kółko”) oraz przyznała bibliotekarce pensje. Wypożyczanie było odpłatne: wpisowe wynosiło 200 zł, nauczyciele byli zwolnieni od wpłaty wpisowego. Osoby, których nie było stać na kaucję, były zobowiązane do przekazania na rzecz Biblioteki dwóch książek ze swoich prywatnych zbiorów. Według danych na dzień 31.12.1964 r. zgromadzono 303 książki. W większości były to egzemplarze z pieczęciami przedwojennej „Biblioteki Towarzystwa Kasynowego” w Krzeszowicach. Za czasów powiatu chrzanowskiego kierowała nią pani Waleria Nodzyńska. Mimo mizernych warunków w jakich funkcjonowała w Urzędzie Miasta przy ul. Grunwaldzkiej była jednym z lepszych ośrodków bibliotecznych w województwie. Potem pojawiły się pierwsze symptomy innych czasów i trzeba było bibliotekę przetransformować.

       W związku z ustawą o dwustopniowym podziale administracyjnym kraju (1975 r.) biblioteka Miejska przekształciła się w miejsko-gminną bibliotekę, włączając w swoją strukturę biblioteki gminne (do roku 1975 placówki filialne rozwijały się niezależnie).

       W majowe święto polskiej kultury, 3 maja 1975 r. nastąpiła w Krzeszowicach uroczysta inauguracja Dni Oświaty, Książki i Prasy w woj. Krakowskim, połączona z nadaniem imienia wybitnego polskiego humanisty prof. Kazimierza Wyki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krzeszowicach.
      „Aktu nadania imienia bibliotece dokonał wicewojewoda krakowski dr Tadeusz Maj, który wręczając odpowiedni dokument naczelnikowi miasta Edwardowi Fiedorowi, podkreślił piękną formę uczczenia pamięci swego rodaka przez społeczeństwo Krzeszowic. Tu bowiem Kazimierz Wyka się urodził i tu podczas wojny prowadził wykłady tajnego nauczania” (Gaz. Krak. z dn. 5.V.1975 r.)

       W latach 1979-1998 nastąpił dalszy rozwój Biblioteki Miejskiej. Pozyskiwano dodatkowe pomieszczenia na dziłalność. W 1993 r. Biblioteka powiększyła się o 35 m2 , a w 1998 r., aż do 127 m2. Obecnie Biblioteka Miejska dysponuje powierzchnią 341 m2.

       Główne działy biblioteki to wypożyczalnia, czytelnia, dział dziecięco-młodzieżowy oraz kawiarenka internetowa (6 komputerów dostępnych dla czytelników).

       Rok 2006 to rok jubileuszowy Biblioteki Miejskiej, a zarazem rok rozwoju sieci, powstała nowa filia biblioteczna (tworzona od podstaw) w Filipowicach.